تقویت مو اگر از راه و روش طبیعی و البته تخصصی باشد بهترین و سریعترین نتیجه را در متوقف کردن ریزش مو خواهد داشت. ما در این مقاله از مواد غذایی مفید برای مو برایتان سخن گفتیم و طرز تهیه چند ماسک مو ی خوب را برایتان آورده ایم.

چرا ریزش مو داریم؟

این درست است که مردان نسبت به زنان به طور طبیعی بیشتر دچار ریزش مو می شوند اما زنان نیز با داشتن فاکتورهای منفی و موثر در ریزش مو می توانند موهایشان را به راحتی از دست بدهند. چندین عامل می توانند ریزش مو ایجاد کنند که مهمترین عامل آنها در هر دو جنس عامل هورمونی است که تحت تاثیر مستقیم عوامل ژنتیکی قرار دارد. ریزش موی آندروژنتیک مشکلی شایع در بین زنان و مردان است.

تقویت مو

علت های ریزش مو

این عوامل شامل:

 • عوامل تغذیه ای
 • استرس های فیزیکی و روحی
 • بیماری دیابت و بیماری های غدد فوق کلیوی
 • بارداری
 • مصرف بیش از اندازه ی ویتامین A
 • کمبود پروتئین
 • داشتن سابقه ی تاسی مردانه در خانواده
 • هورمون های زنانه
 • کم خونی و فقر آهن
 • کم کاری و یا پرکاری غدد بدن
 • کمبود ویتامین B
 • بستن سفت موها و تحت فشار قرار دادن موها
 • افزایش سن

تقویت مو

بررسی مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو

به طور کلی افراد در طول روز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهند که از دست دادن این تعداد تار مو، کاملا طبیعی است. چراکه رویش‌ موهای جدید بلافاصله جایگزین موهای از دست رفته می‌شود. ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که موهای ریخته شده جایگزینی نداشته باشند و رویش جدید اتفاق نیفتد.

ریزش مو به دلیل یک یا چند مورد از عوامل زیر اتفاق می‌افتد:

سابقه خانوادگی (وراثت)

یکی از شایع‌ترین علل ریزش مو، تاثیر وراثت است که معمولا با افزایش سن اتفاق می‌افتد. این بیماری آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه نامیده می‌شود که معمولا به تدریج با یک الگوی خاص رخ می‌دهد.

تقویت مو

اغلب ریزش موی تحت تاثیر وراثت، نسبت به راهکارهای تقویت مو مقاومت نشان می‌دهد. این الگو با کاهش خط رویش مو و ایجاد طاسی در مردان و نازک شدن موها در امتداد تاج سر در زنان تشخیص داده می‌شود.

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی

شرایط مختلفی ممکن است باعث ریزش موی دائم یا موقت شود؛ تغییرات هورمونی از دیگر عوامل موثر است. تغییرات هورمونی به دلیل بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید از جمله مواردی هستند که هورمون‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در شرایط پزشکی بیماری‌ مثل آلوپسی آره‌آتا که مربوط به سیستم ایمنی بدن است، باعث ریزش موی سکه ای، عفونت پوست سر مانند کرم حلقه‌ای و یک اختلال در کشیدن مو به نام تریکوتیلومانیا می‌شود.

مصرف داروها و مکمل‌ها

عوارض جانبی برخی داروهای خاص، باعث ریزش مو می‌شود؛ داروهایی که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می‌شوند، معمولا روی موها تاثیر می‌گذارند و باعث ریزش آن‌ها می‌شوند.

پرتودرمانی

اگر نیاز به پرتودرمانی در قسمت سر باشد، موها به شدت آسیب می‌بینند و ممکن است دیگر به شکل قبل رشد نکنند.

قرار گرفتن در معرض استرس شدید

بسیاری از افراد چندین ماه بعد از اینکه در معرض یک شوک فیزیکی یا احساسی قرار می‌گیرند، ممکن است نازک شدن مو را تجربه کنند. این نوع ریزش مو موقتی است و با استفاده از راهکارهای تقویت مو تا حد زیادی قابل جبران است.

آرایش و مدل موهای نادرست

آرایش بیش از حد موها و بستن نامناسب آن‌ها (مدل دم اسبی) از دیگر عواملی است که باعث نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی می‌شود. همچنین برخی درمان‌های مو که با روغن داغ انجام می‌شود و درمان‌های دائمی نیز باعث ریزش مو می‌شود. اگر روی پوست کف سر زخمی ایجاد شود، ریزش مو به صورت دائمی اتفاق می‌افتد.

تقویت مو

بررسی عوامل تشدیدکننده ریزش مو

در ادامه با برخی از عواملی که باعث می‌شوند ریزش مو با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد، آشنا می‌شوید. این عوامل عبارتند از:

 • افزایش سن،
 • کاهش وزن قابل توجه،
 • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و لوپوس،
 • فشار و استرس،
 • تغذیه نامناسب.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، ریزش مو ناشی از عوامل متعددی است و در هر فرد با الگوی متفاوتی رخ می‌دهد. به همین دلیل مراجعه به پزشک و تشخیص دقیق علت ریزش مو، گام مهمی است که باید قبل از اقدام به درمان بردارید.

تقویت مو با مواد خوراکی

شاید شنیده باشید که کمبود مواد مغذی می‌تواند سلامت موها را با مشکل همراه کند. برخی از مواد خوراکی ارزش غذایی بسیار بالایی دارند که می‌توانند به راحتی باعث تقویت موها شوند. در ادامه با مهم‌ترین آن‌ها آشنا می‌شویم:

تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی پروتئین و بیوتین است؛ دو ماده فوق‌العاده تاثیرگذار که برای رشد و تقویت مو بسیار ضروری هستند. خوردن پروتئین کافی برای تقویت موها مهم است. چون فولیکول‌های مو بیشتر از پروتئین ساخته شده‌اند و اگر بدن فرد دچار کمبود پروتئین باشد نه تنها موها آسیب می‌بینند، بلکه ممکن است نوعی ریزش مو هم اتفاق بیفتد.

تقویت مو

بیوتین برای تولید پروتئین مو که کراتین نام دارد، ضروری است و تخم مرغ‌ها هم سرشار از بیوتین هستند. اگر رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، کمبود بیوتین غیرمعمول است. تخم مرغ همچنین منبع خوبی از مواد معدنی روی، سلنیوم و سایر موارد مغذی مفید برای تقویت مو است.

توت‌‌ها و توت فرنگی

توت‌ها از دیگر راهکارهای تقویت مو هستند. توت حاوی ویتامین C و دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است و همینطور سرشار از ترکیبات و ویتامین‌های مفیدی هستند که باعث تقویت موها می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از فولیکول‌های مو در برابر آسیب مولکول‌های مضر به نام رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. این مولکول‌ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند.

به عنوان مثال، یک فنجان (144 گرم) توت فرنگی، 85 میلی گرم یا 113 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین می‌کند. بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن نیز استفاده می‌کند؛ پروتئینی که به تقویت مو کمک می‌کند تا از شکننده شدن و شکستن موها جلوگیری کند.

علاوه بر موارد گفته شده، ویتامین C به بدن کمک می‌کند که آهن را از رژیم غذایی جذب کند. توجه داشته باشید که سطوح پایین آهن ممکن است باعث کم‌خونی شود که با ریزش مو مرتبط است.

اسفناج

یکی از موثرترین راهکارهای تقویت مو، قرار دادن اسفناج در رژیم غذایی روزانه است. اسفناج سرشار از مواد مغذی مفیدی مثل فولات، آهن و ویتامین‌های A و C است که همگی برای رشد و تقویت مو مفید هستند. مطالعات نشان می‌دهد، ویتامین A برای رشد و تقویت مو بسیار مهم است، اما توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه ویتامین A می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

به همین دلیل باید برای مصرف ویتامین A تعادل را رعایت کنید و با مصرف مقدار مناسبی مواد غذایی که حاوی ویتامین A است، این ماده مغذی را دریافت کنید.

مصرف یک فنجان (30 گرم) اسفناج می‌تواند 20 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین A را تامین کند؛ به همین دلیل برای تقویت و رشد مو بسیار مفید است. درواقع آهن به گلبول‌های قرمز کمک می‌کند تا اکسیژن را در سراسر بدن حمل کنند و سوخت و ساز بدن را تامین کنند که در نهایت موجب تقویت و رشد موها می‌شود.

ماهی

ماهی‌های چرب مثل سالمون، شاه ماهی و ماهی خال خالی دارای مواد مغذی هستند که باعث تقویت و رشد مو می‌شود. درواقع این ماهی‌ها منابع اصلی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که محققان در چندین مطالعه دریافته‌اند که با رشد و تقویت مو ارتباط دارند.

ماهی‌های چرب همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین‌های B هستند که همگی در تقویت و سلامت موها نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

سیب‌زمینی‌های شیرین

یکی از جالب‌ترین راهکارهای تقویت مو، مصرف سیب‌زمینی‌های شیرین است. این نوع سیب‌زمینی‌ها منبع عالی از بتاکاروتن هستند. بدن طی فرآیندی این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می‌کند که با سلامت مو ارتباط مستقیم دارد.

شما تنها فردی نیستید که درباره ظاهرتان تردید دارید

یک سیب‌زمینی شیرین متوسط (حدود 114 گرم) حاوی بتاکاروتن کافی است که تا 160 درصد از نیاز روزانه به ویتامین A را تامین می‌کند. همچنین تحقیقات نشان داده است که ویتامین A، می‌تواند بر تولید سبوم تاثیر بگذارد و به حفظ سلامت موها کمک کند.

بهترین تکنیک ها برای کمتر نشان دادن سن
خواندن

آووکادو

این میوه خوشمزه بسیار مغذی و منبع عالی چربی‌های سالم است. ویتامین E عاملی مهم و تاثیرگذار بر تقویت مو است که در آووکادو به وفور یافت می‌شود. یک آووکادو متوسط (حدود 200 گرم) 28 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین E را تامین می‌کند. ویتامین E مانند ویتامین C، نوعی آنتی اکسیدان است که با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کند.

ویتامین E همچنین از پوست سر در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می‌کند. پوست سر آسیب دیده منجر به کیفیت پایین مو و کاهش فولیکول‌های مو می‌شود.

چهار مغز و آجیل

آجیل‌ها منبعی سرشار از مواد مغذی به حساب می‌آیند. این مواد مغذی برای حفظ سلامت موها بسیار ضروری هستند. به عنوان مثال 28 گرم بادام، 48 درصد از نیاز روزانه بدن را به ویتامین E تامین می‌کند. علاوه بر این آجیل‌ها، طیف وسیعی از ویتامین‌های B، روی و اسیدهای چرب ضروری را فراهم می‌کنند و علاوه بر حفظ سلامت موها، باعث کاهش التهاب و خطر بیماری قلبی نیز می‌شوند.

تخمه آفتابگردان و سایر دانه‌ها

دانه‌های خوراکی معمولا سرشار از مواد مغذی با کالری نسبتا کمی هستند. مصرف بسیاری از این مواد مغذی برای رشد و تقویت موها امری ضروری به حساب می‌آید. درواقع این دانه‌ها سرشار از ویتامین E، روی و سلنیوم هستند.

برای مثال 28 گرم تخمه آفتابگردان، نزدیک به 50 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین E را با طیف گسترده‌ای از ویتامین‌های B برای موها تامین می‌کند. علاوه بر این دانه‌های خاصی مثل دانه کتان و دانه چیا نیز اسیدهای چرب امگا 3 را تامین می‌کنند.

تقویت مو

دو قاشق غذاخوری دانه کتان آسیاب شده، ۴.۷ گرم اسیدهای چرب امگا ۳ را تامین می‌کند. این مقدار اسید چرب امگا ۳ بیشتر از نصف فیله (۱۷۸ گرم) ماهی سالمون است. برای جذب مواد مغذی، بهتر است مخلوطی از دانه‌ها را روزانه مصرف کنید.

فلفل دلمه ای

فلفل دلمه‌ای منبع عالی ویتامین C غنی و از آنتی اکسیدان است که باعث رشد و تقویت موها می‌شود. درواقع فلفل دلمه ای تا 456 درصد از نیاز روزانه زنان و 380 درصد نیاز مردان به ویتامین C را تامین می‌کند. همچنین این ویتامین به تولید کلاژن کمک می‌کند که باعث تقویت تار مو می‌شود؛ همین مسئله باعث شده است که مصرف فلفل دلمه‌ای یکی از راهکار های تقویت مو محسوب شود.

فلفل‌ دلمه ای، آنتی اکسیدانی قوی است که از تارهای مو در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند. استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که رادیکال‌های آزاد بر سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن غلبه کنند که در نهایت باعث ریزش و سفید شدن مو می‌شود. ویتامین‌های فلفل دلمه‌ای، بر رشد مو و تولید سبوم تاثیر می‌گذارند.

صدف

صدف یکی از گران‌ترین راهکارهای تقویت مو است. یک صدف متوسط تا ۹۶ درصد از نیاز روزانه روی برای زنان و ۷۵ درصد از نیاز روزانه روی برای مردان را تامین می‌کند. روی، ماده‌ای معدنی است که به حمایت از چرخه رشد و ترمیم مو کمک می‌کند.

البته مصرف بیش از اندازه روی می‌تواند باعث مسمومیت شود. به همین دلیل دریافت روی از غذاهایی مانند صدف ممکن است بهتر از مصرف مکمل‌ها باشد؛ زیرا غذاها روی را در دوز کم، اما به نحوی سالم تامین می‌کنند.

لوبیا

لوبیا مانند صدف منبع خوبی از روی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می‌کند. مصرف ۱۰۰ گرم لوبیا می‌تواند حدود ۱۴ درصد از نیاز روزانه یک زن و ۱۰ درصد نیاز مردان به روی را تامین کند.

مصرف لوبیا علاوه بر تامین روی، بسیاری از مواد مغذی دیگر برای موها مثل آهن، بیوتین و فولات را تامین می‌کند. از دیگر مزایای مصرف لوبیا می‌توانیم به ارزان بودن انواع لوبیا‌ها اشاره کنیم که به راحتی می‌توان آن را در رژیم غذایی سالم قرار داد.

سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات موجودد در سویا باعث تقویت و رشد مو می‌شوند. یکی از این ترکیبات موثر اسپرمیدین است که در دانه‌ها سویا به وفور یافت می‌شود. با مطالعه‌ای که روی ۱۰۰ نفر انجام شد، محققان دریافتند که مکمل غذایی مبتنی بر اسپرمیدین، مرحله رشد فعال مو به نام فاز آناژن را طولانی می‌کند. هرچقدر مو بیشتر در فاز آناژن باقی بماند، بیشتر رشد می‌کند.

گوشت قرمز

گوشت قرمز عضو اصلی رژیم غذایی بسیاری از افراد و یکی از مهم‌ترین مواد غذایی مناسب برای تقویت مو است. البته گوشت سرشار از مواد مغذی است که به رشد و تقویت موها کمک می‌کند. پروتئین موجود در گوشت روی رشد، ترمیم و تقویت فولیکول‌های مو موثر است.

یک وعده ۱۰۰ گرمی استیک پخته شده، به اندازه ۲۹ گرم پروتئین بدن را تامین می‌کند. این گوشت قرمز سرشار از نوعی آهن است که به راحتی جذب بدن می‌شود. این ماده معدنی به گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند تا اکسیژن را به تمام سلول‌های بدن از جمله فولیکول‌های مو برسانند.

مصرف بیش از حد گوشت قرمز، به ویژه گوشت قرمز فرآوری شده، با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان روده بزرگ و دیابت نوع ۲ در مردان و زنان مرتبط است.

هویج

هویج علاوه بر اینکه برای چشم‌ها مفید است، به عنوان یکی از راهکارهای تقویت مو نیز شناخته می‌‌شود. این گیاه منبعی غنی از ویتامین A به حساب می‌آید. ویتامین‌های موجود در هویج برای پوست سر بسیار مغذی هستند و کمک ویژه‌ای به حفظ رطوبت موها از ریشه تا نوک می‌کند.

جو دوسر

جو دوسر نه تنها منبع عالی فیبر است، بلکه غلظت بالایی از مواد مغذی ضروری مثل آهن، روی و اسیدهای چرب امگا 6 دارد. امگا6 به عنوان اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFA) نامیده می‌شوند و برای حفظ سلامت پوست و مو ضروری هستند. می‌توانید با مصرف جو دوسر به عنوان صبحانه، بسیاری از مواد مغذی بدن خود را تامین کنید.

ویتامین ها و مواد معدنی مهم در ریزش مو

آنچه در مطالعات نشان داده شده است، مصرف ویتامین ها و برخی عناصر می تواند در تقویت و نگهداری مو نقش داشته باشد که در ادمه به آن پرداخته می شود. ویتامین ها و مواد معدنی برای عملکردهای متعدد بدن از جمله رشد سلول های جدید مانند فولیکول های مو ضروری هستند.

تقویت مو

یک سری از ویتامین ها برای رشد موها لازم هستند و در حقیقت موی فرد را تغذیه می کنند، چنانچه کمبودی در این زمینه وجود داشته باشد، مو خشک و بی رنگ به نظر می رسد. در برخی موارد، مواد نرم کننده عمیق و ماسک مو می توانند مزایای کوتاه مدت بزرگی داشته باشند، ولیکن فرد باید رژیم خود را به گونه ای تنظیم کند که اگر لازم است مکمل های غذایی را مصرف نماید تا در بلندمدت شاهد اثرات آن باشد.

البته شواهد علمی بسیار کمی وجود دارد که ثابت کند ویتامین ها برای رشد مو در واقع موثر هستند. با این حال ، کمبود شدید بیوتین ، روی ، نیاسین و آهن ممکن است منجر به ریزش مو شود.

تقویت مو با انواع ماسک های گیاهی

1- ماسک عسل و روغن زیتون برای تقویت موی سر

مواد لازم:

روغن زیتون
عسل
ابتدا مقداری روغن زیتون رو در یک ظرف ترجیحا مس یا روی بر روی شعله به جوش آورید و اجازه بدین خنک شود ، دو قاشق عسل به روغن زیتون خنک شده اضافه کنید، این ماسک برای 10 تا 15 دقیقه بر روی موها و پوست سرتان قرار دهید و بعد به خوبی با آب سرد بشویید.

2- ماسک تخم مرغ روشی عالی برای تقویت مو

تقویت مو با ماسک تخم مرغ
مواد لازم:

یک عدد تخم مرغ
یک فنجان شیر
2 قاشق غذاخوری آبلیمو
2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
تخم مرغ ها را بشکنید و با سایر مواد ترکیب کنید. سپس مخلوط را روی پوست سر اعمال کنید و با استفاده از یک کلاه شنا یا رنگ موهای خود را بپوشانید و بعد از 20 دقیقه با آب سرد بشویید، و یا می توانید از تخم مرغ به تنهایی استفاده کنید. جوری هم بزنید تا زرده و سفیده، خوب با هم ترکیب شوند و سپس روی مو و پوست سر ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب ولرم بشویید.

از بین بردن پف چشم +‌ بهترین و ساده ترین روش ها
خواندن

3.تقویت مو با ماسک موی موز

مواد لازم:

2عدد موز رسیده
یک قاشق غذاخوری روغن زیتون
روغن نارگیل یک قاشق غذاخوری
عسل یک قاشق غذاخوری
همه مواد را در یک کاسه با هم مخلوط کنید،هم بزنید تا یک ترکیب همگن و یک دست به دست آورید . سپس ترکیب را روی پوست سر و موی خود بمالید و بعد از 5 دقیقه با آب ولرم بشویید. و یا می توانید، 5 الی 8 قطره روغن بادام را به موز اضافه کنید و روی پوست سر و موی خود بمالید و به مدت یک ساعت با کلاه بپوشانید بعد، با آب سرد بشویید و سپس از یک شامپوی ملایم استفاده کنید. هچنین می توانید،در آخر از یک نرم کننده قوی هم استفاده کنید.

4.ماسک موی روغن کرچک برای تقویت و رفع خشکی مو

روغن کرچک ،غنی از پروتئین می باشد. و پروتئین مانع از خشک شدن پوست سر می شود و آن را تغذیه می کند. پس بنابراین به رفع خشکی مو کمک و آن را درمان میکند .

تقویت مو

مواد لازم:

2 قاشق غذاخوری روغن کرچک
2 قاشق غذاخوری براندی
1 عدد تخم مرغ
تمام مواد تشکیل دهنده را با هم مخلوط کنید و سپس این ترکیب را روی پوست سر و موی خود ماساژ دهید و بعد از 30 دقیقه با آب سرد بشویید .

5.تقویت موی سر با ماسک موی رزماری

مواد لازم :

2 الی 3 قاشق غذاخوری رزماری به خوبی خرد شده
یک فنجان آب
رزماری های خرد شده را با آب مخلوط کنید و اجازه دهید تا جوش بیاید . بعد کمی صبر کنید، تا خنک شود و روی مو و پوست سر خود ماساژ دهید. بعد از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید.

6. تقویت موها با ماسک موی چای سبز

مواد لازم:

یک عدد زرده تخم مرغ
دو قاشق غذاخوری چای سبز
مواد را با هم ترکیب کنید، تا زمانی که یک مخلوط با بافت خامه به دست آورید. سپس ،آن را با استفاده از قلم موی رنگ، روی پوست سر و موی خود اعمال کنید. و بعد از 15 الی 20 دقیقه، قبل از شامپو کردن با آب سرد بشویید.

7.پک کپسول ویتامین e و تقویت مو

مواد لازم:

دو عدد کپسول ویتامین e
یک قاشق غذاخوری روغن بادام
روغن نارگیل  یک قاشق غذاخوری
یک قاشق غذاخوری روغن کرچک
چند قطره از روغن اسطوخودوس
تمام مواد را با هم ترکیب کنید سپس، مخلوط را روی پوست سر و مو هایتان بمالید و اجازه دهید تا یک شبانه روز بماند ؛ سپس ،صبح روز بعد،با شامپو و آب سرد بشویید.

 

تقویت مو

8.ماسک موی دارچین ماسکی تقویت کننده برای موی سر

مواد لازم:

عسل
دارچین
-حنای مو
عسل و دارچین را مخلوط کنید و بعد حنا را به آن بیافزایید و ترکیب را با استفاده از قلم موی رنگ روی موی خود بمالید.

(نکته:به هیچ عنوان اجازه ندهید که این ترکیب با پوست سرتان تماس داشته باشد.)

روی موهای خود را با یک کاور پلاستیکی پوشش دهید ،تا خشک شود. بعد با آب شست و شو دهید ،تا زمانی که ترکیب کاملا از روی موهای شما پاک شود .در آخر موهایتان را با شامپو و نرم کننده شست و شو دهید.این،یک ماسک مو فوق العاده برای موهای خشک است. که آنها را نرم می کند و حتی از ریزش موی شما نیز جلوگیری می کند.

9- ماسک روغن نارگیل و آبلیمو برای تقویت موی سر

مواد لازم:

روغن نارگیل 3 قاشق غذاخوری
آبلیموی تازه 1 قاشق غذاخوری
برای تهیه این ماسک تقویت کننده ی مو کافی است 3 قاشق غذاخوری نارگیل را با یک قاشق غذاخوری آبلیموی تازه ترکیب کرده و پس از استحمام روی موهای تان بمالید.

تقویت مو

10- تقویت مو با ماسک دانه کتان و روغن نارگیل

مواد لازم:

دانه کتان 1 قاشق چایخوری
روغن نارگیل 2 قاشق غذاخوری
برای تهیه این ماسک ابتدا یک قاشق چایخوری دانه کتان را بکوبید تا کاملا سابیده شود. یک لیتر آب را جوشانده و دانه های آسیاب شده را به آن اضافه کنید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بجوشد. محلول را صاف کنید و بگذارید خنک شود سپس, دو قاشق روغن نارگیل به آن اضافه کنید و هم بزنید. اجازه دهید این دو ماده به مدت 10 دقیقه به طور کامل به خورد هم بروند. موهایتان را شامپو بزنید و با آب ولرم آب بکشید. محلول را روی موهایتان بریزید و بگذارید 10 دقیقه بماند سپس موها را آب بکشید. هر دو روز یکبار این کار را تکرار کنید.

11.ماسک موی برگ های کاری و روغن نارگیل برای تقویت مو ها

مواد لازم:

10 الی 12 عدد برگ تازه کاری
2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل
برگهای کاری را با روغن نارگیل ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید.بعد از جوش امدن، صبر کنید تا به دمای اتاق برسد و روی پوست و موی خود بمالید و بعد از 20 دقیقه با آب و شامپو شستشو دهید.

تقویت مو

10 راه موثر برای تقویت موی سر

همه ما دوست داریم موهایی سالم، قوی، درخشان، جذاب و البته خوش حالت داشته‌ باشیم. رسیدن به این هدف ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، چرا که افراد زیادی با مشکلات مختلفی در رابطه با موهایشان مواجه هستند. ژنتیک بر نوع مو، استحکام و حجم آن نقش دارد ولی این به آن معنی نیست که شما کنترلی روی موهایتان ندارید. در این مقاله ۱۰ راه موثر برای تقویت موی سر ، افزایش رشد، سلامت و زیبایی آن را باهم بررسی می کنیم.

۱. درجه ابزارهای حرارتی مو را کاهش دهید.

سشوار، اتو مو، فر کننده، بیگودی، بابلیس و سایر دستگاه‌های حرارتی حالت دهنده مو تاثیر منفی‌ بر مو می‌گذارند، به ویژه اگر موهایتان نازک، خشک یا شکننده باشند. حرارت بیش ازحد، می‌تواند باعث تضعیف مو و در نتیجه آسیب به تار یا وزشدن آن می‌شود.

محققان برای کاهش آسیب های ناشی از خشک کردن مو توصیه می‌کنند سشوار را تقریبا ۱۵ سانتی‌متر از موهایتان فاصله دهید. همچنین آن را دائما حرکت داده و حرارت را فقط روی یک نقطه از موهایتان متمرکز نکنید.

استفاده از سشوار و سایر ابزارهای حرارتی حالت‌دهنده مو را به ۲ یا ۳ بار در هفته محدود کنید و با این کار به موهایتان برای ترمیم و بهبود یافتن زمان دهید. جهت کاهش آسیب‌ به مو، درجه حرارت سشوار و سایر ابزارهای حرارتی حالت‌دهنده مو را در پایین‌ترین درجه ممکن قرار دهید. همچنین می‌توانید برای به حداقل رساندن آسیب‌دیدگی مو، از محصولات محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید.

۲. ویتامین بیشتری مصرف کنید.

همانند سایر قسمت‌های بدن، موهای شما برای حفظ سلامت و استحکام خود به ویتامین‌ها و موادمعدنی خاصی نیاز دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که بین کمبود موادمغذی و ریزش مو ارتباط زیادی وجود دارد. مهم‌ترین ویتامین‌ها و موادمعدنی موثر در رشد مو عبارتند از:

ویتامین :A این ویتامین در سیب‌زمینی شیرین، هویج، کدو، اسفناج، شیر، تخم مرغ و ماست وجود دارد.
ویتامین‌های B: به ویژه بیوتین: این ویتامین‌ها را می‌توان در زرده تخم مرغ، جگر، ماهی سالمون، آووکادو، آجیل و دانه‌ها و محصولات لبنی یافت.
C: از منابع خوب این ویتامین می‌توان به مرکبات، توت‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای اشاره کرد.
D: این ویتامین در ماهی‌های چرب، زرده تخم مرغ و برخی مواد غذایی غنی شده نظیر شیر و آب پرتقال وجود دارد.
E: منابع خوب این ویتامین شامل دانه‌ی آفتاب‌گردان، بادام‌ها، اسفناج و آووکادو می‌شود.
آهن: در صدف خوراکی، غذاهای دریایی، تخم مرغ و تخم پرندگان، گوشت قرمز، عدس و اسفناج یافت می‌شود.

نکته

درباره‌ی اسفناج بهتر است این نکته را متذکر شویم که آهن موجود در اسفناج آهن “غیر هِم” است که برای بدن انسان‌ چندان قابل جذب نیست. به علاوه اینکه آهن موجود در اسفناج خام به صورت پیوند شده با اگزالیک اسید است که باز هم جذب این ماده معدنی را کمتر می‌کند ولی وقتی اسفناج به حالت پخته (یا بخار پز) باشد، اگزالیک اسید آن جدا شده و آهن بهتر جذب می‌شود ولی در مجموع آهن از منابع حیوانی برای انسان‌ها قابل جذب تر است.

تقویت مو

زینک (روی): منابع خوب زینک عبارتند از صدف خوراکی، گوشت گاو، دانه‌ی کدوتنبل و عدس.

بهترین شامپو ها برای موهای چرب
خواندن

مکمل ها

به منظور تقویت موی سر ، اگر تامین موادمغذی موردنیاز بدن از طریق غذاهایی که می‌خورید کافی نباشد، می‌توانید از مولتی ویتامین‌هایی استفاده کنید که حاوی این ویتامین‌ها و موادمعدنی هستند. با این‌‌حال ضروری است قبل از مصرف هرنوع مکملی، به ویژه بیوتین، با پزشک تان مشورت کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بیش ازحد بیوتین، می‌تواند بر نتایج تست‌های آزمایشگاهی، نظیر تست‌های تشخیص حمله قلبی اثر بگذارد.

۳. در هربار استحمام از مقدار شامپوی کمتری استفاده کنید.

تمیزنگه‌داشتن مو ضروری است. اما اکثر شامپوها، حاوی عناصری هستند که علاوه بر کم کردن چربی و رفع کثیفی مو، چربی طبیعی مو را نیز از بین می‌برند. به جای شستن روزانه، موهایتان را ۲ تا ۳ بار در هفته بشویید؛ مگر اینکه موهایتان به شدت چرب باشند و یا از شامپو روزانه ملایم استفاده کنید. شستن مکرر مو منجر به خشک شدن آن و تضعیف ساقه‌ مو می شود.

همچنین به یاد داشته باشید که نباید از مقدار زیادی شامپو استفاده کنید. با توجه به اظهارات آکادمی پوست آمریکا، شما فقط به اندازه‌ی یک دایره‌ کوچک (با قطر 5/2 سانتیمتری) از شامپو را برای تمیز شدن موهایتان نیاز دارید.

۴. پوست کف سرتان را ماساژ دهید.

گردش خون در پوست کف سر به افزایش سلامت و بهبود وضعیت آن کمک کرده و باعث افزایش جریان خون در فولیکول‌های مو می‌شود. براساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ ماساژ روزانه‌ی پوست سر به مدت ۴ دقیقه، به مرور زمان می‌تواند باعث افزایش ضخامت و استحکام مو شود.

جهت ماساژ دادن پوست سر، می‌توانید چند دقیقه پوست سرتان را با اعمال فشار به صورت حرکات دایره‌ای و به کمک نوک انگشتان تان ماساژ دهید. این کار را زمانی که موهایتان خشک است، یا قبل از استفاده از شامپو و با موهای خیس انجام دهید.

همچنین می‌توانید از ماساژور پوست سر استفاده کنید. این دستگاه، یک وسیله دستی و برس مانند است که می‌توانید از آن برای تحریک پوست سرتاناستفاده کنید.

۵. پروتئین بیشتری مصرف کنید.

در رژیم غذایی، مصرف به اندازه ویتامین برای رشد سریع مو و تقویت آن اهمیت دارد، زیرا فولیکول‌ها اساسا از پروتئین تشکیل می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود پروتئین در رژیم غذایی منجر به نازک شدن مو و ریزش آن می‌شود‌. غذاهای سرشار از پروتئین که به افزایش سلامت موها کمک می‌کنند عبارتند از:

تخم مرغ
ماهی، مانند خال خالی (یا ماکارل) و سالمون
آجیل‌ها و دانه‌ها
گوشت‌های کم‌چرب و لخم
اسفناج و کلم
لوبیا و حبوبات

۶. ماسک زرده تخم مرغ را امتحان کنید.

زرده تخم مرغ حاوی پروتئین‌هایی است که فولیکول‌های مستحکم مو را می‌سازد. با توجه به مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ ، پپتیدهای موجود در زرده تخم مرغ رشد مو را تحریک می‌کند.

زرده تخم مرغ همچنین حاوی چندین ماده مغذی اساسی نظیر ویتامین‌های A، D بیوتین و فولات است که در رشد و سلامت مو تاثیرگذار هستند. شما می‌توانید با انجام مراحل زیر، یک ماسک زرده تخم مرغ خانگی تهیه کنید:

از ۳ زرده تخم مرغ و ۳ تا ۴ قاشق سوپ‌خوری روغن نارگیل (کمی گرم‌شده) استفاده کنید.
زرده تخم مرغ و روغن نارگیل را به خوبی هم بزنید.
هنگامی که مخلوط را به خوبی هم زدید، آن را روی پوست کف سر و ریشه‌ی موهایتان بمالید.
زمانی که مخلوط را روی سرتان مالیدید، روی سرتان کلاه حمام بگذارید.
اجازه دهید ماسک ‌به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی سرتان بماند.
مخلوط را با آب سرد بشوئید.

۷. موهایتان را با آب سرد بشوئید.

شستن مو با آب بسیار داغ، سبب آسیب به ریشه و کوتیکول مو می‌شود. بخار موجود در حمام باعث بازشدن کوتیکول‌های مو می‌شود، که این امر سبب خشک و وزشدن مو شده و آن را مستعد شکنندگی می‌کند.

برای محافظت از موهایتان، آن را با آب ولرم بشوئید و در پایان به مو و پوست سرتان آب سرد اسپری کنید. این کار باعث محافظت از کوتیکول مو و نگهداری آسان‌تر رطوبت توسط مو و در نتیجه تقویت موی سر می‌شود.

۸. از آلوئه ورا برای مو و پوست کف سرتان استفاده کنید.

آلوئه ورا غنی از ویتامین‌های A ،C وE است. این ویتامین‌ها به رشد سلول‌های سالم، نظیر سلول‌های موجود در مو کمک می‌کند. علاوه براین، آلوئه ورا حاوی ویتامین B12 و اسید فولیک است، که هردو برای سلامت مو مفید هستند.

با این‌حال معلوم نیست این ویتامین‌های مفید، از طریق مصرف موضعی آلوئه ورا بتوانند به پوست سر نفوذ کنند و جذب پوست کف سر شوند. شما می‌توانید ژل خالص گیاه آلوئه ورا را روی مو و پوست کف سرتان بمالید، یا از محصولات مو که حاوی آلوئه ورا هستند استفاده کنید. همچنین برای نرم‌تر شدن موهایتان، می‌توانید در خانه ماسک آلوئه ورا تهیه کنید.

پرپشت کردن مو

۹. به جای خشک کردن مو با حوله، از یک تی‌شرت استفاده کنید.

متخصصان مو اظهار کرده اند، پیچیدن موی خیس در حوله‌ بعد از شستشوی مو، می‌تواند به دلیل اصطکاکی که بین حوله و مو ایجاد می‌شود، سبب آسیب و شکنندگی مو شود.

می‌توانید از حوله‌های میکروفایبر نیز استفاده کنید. روش آسان‌تر‌ و ارزان‌تر، استفاده از یک تی‌شرت نخی است. اگر موهایتان را با پارچه‌ی نرم تی‌شرت خشک کنید، اصطکاک کمتری بوجود می‌آید، در نتیجه آسیب و وز مو کمتر می‌شود.

برای خشک کردن مو با تی‌شرت مراحل زیر را طی کنید:

بعد از شستن و آبکشی مو، به آرامی آب اضافی موهایتان را با فشار دست بگیرید.
سر خود را خم کرده و تی‌شرت را به شکل توربان (عمامه) دور سر خود بپیچید.
اجازه دهید تی‌شرت به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دور موی مرطوب بماند، سپس آن را از سرتان باز کنید.
رطوبت اضافی مو را به کمک تی‌شرت بگیرید، سپس موهایتان را طبق روال همیشگی‌ خشک کنید.

۱۰. از روغن گرم استفاده کنید.

استفاده از روغن گرم یک گزینه متداول برای تقویت موی سر و کمک به برگرداندن رطوبت به موهای خشک، وز و آسیب‌دیده است. روغن نارگیل و آووکادو بسیار مفید هستند. باتوجه به مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۳، روغن نارگیل از دست دادن پروتئین را هم در موی آسیب‌دیده و هم در موی آسیب‌ندیده کاهش می دهد.

روغن آووکادو مانند روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اساسی و نیز ویتامین‌هایA، B5 و E است.

روش تهیه روغن گرم

یک تا دو قاشق سوپ‌خوری روغن نارگیل خالص را (در دمای اتاق) با ۱ تا ۲ قاشق سوپ‌خوری روغن آووکادو مخلوط کنید. می‌توانید با توجه به طول (قد) موهایتان، از روغن کمتر یا بیشتری استفاده کنید. در هرصورت نسبت بین دو روغن باید یکسان باشد.

ترکیب روغن‌ها را در یک ظرف شیشه‌ای ریخته و به آرامی آن را در یک ظرف آب داغ بریزید.
اجازه دهید روغن‌ به مدت ۲ دقیقه درون ظرف باز و گرم شود. نیازی نیست روغن خیلی داغ باشد، همین که گرم و به خوبی ترکیب شود کافی است‌‌.
دمای روغن را روی پوست پشت مچ دست تان امتحان کنید. درواقع روغن باید ولرم (و نه داغ) باشد. اگر روغن داغ بود، تا زمانی که خنک نشده به آن دست نزنید.زمانی که دمای مخلوط روغن مناسب شد، آن را روی پوست کف سر، ریشه‌ و ساقه و انتهای موی خود بمالید‌. می توانید از آن روغن روی بقیه قسمت‌های مویتان نیز استفاده کنید.
روی سرتان کلاه حمام گذاشته و اجازه دهید روغن به مدت ۲۰ دقیقه به موهایتان نفوذ کند.
در پایان موهایتان را به خوبی با آب ولرم بشوئید.