احتمالا شما هم این توصیه کارشناسان را شنیده اید که می گویند هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط ​​یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید داشته باشید. شنا کردن یک ورزش بسیار مناسب برای انجام این میزان از فعالیت است که کل بدن و سیستم قلبی عروقی را به خوبی درگیر می کند. فواید شنا کردن آنقدر زیاد است که یک ساعت تمرین شنا تقریبا به اندازه یک ساعت دویدن کالری می سوزاند، بدون اینکه هیچ تاثیری روی استخوان ها و مفاصل شما داشته باشد. ورزش شنا چهارمین ورزش محبوب در ایالات متحده آمریکا است. زیرا فواید شنا آنقدر زیاد است که بسیاری از مردم جهان را به سمت خود جذب می کند. در ادامه مطلب با گومگ همراه باشید تا با ۱۲ فایده این ورزش آشنا شویم.

فواید شنا کردن

۱. تمام بدن شما را درگیر می کند

یکی از بزرگترین فواید شنا این است که به معنای واقعی کلمه، تمام بدن شما را از سر تا پا درگیر می کند که می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • باعث افزایش ضربان قلب بدون وارد کردن استرس به بدن می شود.
 • عضلات را تقویت می کند.
 • باعث افزایش قدرت می می شود.
 • استقامت را بالا می برد.

شنا دارای حرکات و تکنیک های متعددی است که می توانند باعث تنوع در تمرین و افزایش دیگیری بخش های مختلف بدن شوند. برخی از این حرکات عبارتند از:

 • کرال سینه
 • کرال پشت
 • کرال بغل
 • شنای پروانه
 • شنای آزاد

هر یک از این حرکات بر روی گروه های عضلانی مختلفی تمرکز می کنند و آب باعث ایجاد نوعی مقاومت ملایم برای افزایش کارایی آن ها می شود. البته این که از کدام حرکت در شنا استفاده می کنید چندان اهمیت ندارد، شما با انجام هر یک از این حرکات کل بدن خود را درگیر فعالیت می کنید.

۲. فواید شنا برای سلامت داخلی بدن

شنا کردن علاوه بر این که عضلات شما را به خوبی تمرین می دهد، سلامت سیستم قلبی و عروقی شما را نیز ارتقا می بخشد. شنا باعث قوی تر شدن قلب و ریه های شما می شود و محققان معتقدند که حتی می تواند خطر مرگ در افراد را کاهش دهد. جالب است بدانید افرادی که شنا می کنند تقریبا نصف افراد غیرفعال در خطر مرگ قرار دارند. همچنین برخی مطالعات دیگر نشان داده اند که شنا می تواند به کاهش فشار خون و کنترل قند خون کمک کند.

۳. شنا برای افرادی که آسیب دیدگی، آرتروز و مشکلات مشابه دارند مناسب است

شنا برای افرادی که دارای مشکلات زیر هستند یک ورزش ایمن می باشد:

 • آرتروز
 • آسیب دیدگی
 • معلولیت
 • مشکلات دیگری که انجام تمرینات شدید را غیرممکن می کنند

شنا حتی می تواند به کاهش برخی از دردها و بهبود پس از آسیب دیدگی نیز کمک کند. یک مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا به آرتروز زانو پس از انجام شنا یا دوچرخه سواری، کاهش قابل توجهی در درد و سفتی مفاصل را گزارش کردند و توانستند محدودیت های فیزیکی خود را کاهش دهند. حتی جالب‌تر از آن این است که تفاوت چندانی بین این دو ورزش برای مزایای ذکر شده وجود نداشت.

۴. شنا یک ورزش مناسب برای افراد مبتلا به آسم است

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده، شنا را به یک فعالیت عالی برای افراد مبتلا به آسم تبدیل می کند. همچنین تمرینات تنفسی مرتبط با شنا، مانند حبس نفس زیر آب نیز می توانند به این دسته از افراد کمک کنند تا ظرفیت ریه های خود را افزایش داده و کنترل تنفس خود را به دست آورند.

البته برخی از مطالعات نشان می دهند که شنا کردن به دلیل وجود مواد شیمیایی در استخرها می تواند خطر ابتلا به آسم را افزایش دهد. در صورتی که آسم دارید با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی شنا صحبت کنید و در صورت امکان به دنبال استخری باشید که به جای کلر از آب نمک استفاده می کند.

۵. فواید شنا برای افراد مبتلا به ام اس

شنا برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) نیز مفید است. آب باعث شناور شدن اندام ها شده و به حمایت از آن ها در حین ورزش کمک می کند. همچنین آب مقاومت ملایمی ایجاد می کند که تحرک را برای فرد آسان تر می کند.

جالب است بدانید که یک برنامه شنای ۲۰ هفته ای منجر به کاهش قابل توجه درد در افراد مبتلا به ام اس شد. همچنین این افراد در علائمی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی احساس بهبودی کردند.

۶. کالری سوزی شنا

شنا کردن یک روش کارآمد برای سوزاندن کالری است. یک فرد ۷۲.۵ کیلوگرمی در حین شنا با سرعت کم یا متوسط تقریبا ۴۲۳ کالری در ساعت می سوزاند. همین فرد اگر با سرعت بیشتری شنا کند می تواند تا ۷۱۵ کالری در ساعت بسوزاند. همچنین اگر یک فرد ۹۰.۵ کیلوگرمی همین فعالیت ها را انجام دهد می تواند بین ۵۲۸ تا ۸۹۲ کالری در ساعت بسوزاند. یک فرد ۱۰۹ کیلوگرمی نیز با همین فعالیت ها می تواند بین ۶۳۲ تا ۱۰۶۸ کالری در ساعت بسوزاند.

برای مقایسه این اعداد با سایر فعالیت‌های کم‌تاثیر رایج، همان فرد ۷۲.۵ کیلوگرمی فقط حدود ۳۱۴ کالری را با سرعت ۵.۵ کیلومتر در ساعت به مدت ۶۰ دقیقه می سوزاند. یوگا نیز فقط می تواند ۱۸۳ کالری در ساعت بسوزاند.

۷. فواید شنا برای خواب بهتر

شنا به بهبود خواب شبانه کمک می کند. در مطالعه‌ای بر روی افراد مسن مبتلا به بی‌خوابی، شرکت کنندگان پس از انجام تمرینات هوازی منظم گزارش کردند که کیفیت زندگی و خوابشان بهتر شده است.

نزدیک به ۵۰ درصد از افراد مسن، مقداری دچار بی خوابی می شوند، از این رو این یک خبر بسیار خوب برای آن ها است. این مطالعه بر روی همه انواع تمرینات هوازی مانند دوچرخه سواری، شنا و… متمرکز بوده است.

شنا برای طیف وسیعی از افرادی که با مشکلات فیزیکی مواجه هستند و به همین علت ورزش هایی مانند دویدن برای آن ها از جذابیت کمتری برخوردار هستند، می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

۸. شنا باعث بهبود خلق و خو می شود

محققان گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را ارزیابی کردند و پس از شرکت در یک برنامه ۱۲ هفته ای شنا، شاهد بهبود خلق و خوی آن ها بودند. شنا و تمرینات آبی فقط از نظر روانی برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید نیستند، بلکه مشخص شده است که این فواید برای افراد دیگر نیز وجود دارند.

۹. به کنترل استرس کمک می کند

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا مورد بررسی قرار دادند. از ۱۰۱ شرکت کننده مورد بررسی، ۴۴ نفر قبل از شروع به شنا گزارش دادند که احساس افسردگی خفیف و استرس دارند. پس از شنا، تعداد افرادی که هنوز احساس استرس داشتند به هشت نفر کاهش یافت.

بهترین زمان برای پیاده روی + علت
خواندن

در حالی که باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود، محققان به این نتیجه رسیدند که شنا یک روش بالقوه قدرتمند برای کاهش سریع استرس است.

۱۰. شنا یک ورزش ایمن برای دوران بارداری است

زنان باردار و نوزادانشان نیز می توانند از شنا و فوایدش بهره مند شوند. در یک مطالعه بر روی حیوانات، مشخص شد که شنا کردن یک موش مادر می تواند بر روی رشد مغز فرزندانش تاثیر بگذارد. حتی ممکن است از نوزادان در برابر نوعی مشکل عصبی به نام هیپوکسی-ایسکمی محافظت کند، اما هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. جدای از فواید بالقوه برای کودک، شنا فعالیتی است که در هر سه دوره سه ماهه بارداری قابل انجام است.

همچنین مطالعه دیگری نشان می دهد که شنا کردن در استخرهای کلردار در دوران بارداری هیچ اثر نامطلوبی را ایجاد نمی کند. در واقع، طی این مطالعه مشخص شد زنان بارداری که در اوایل تا اواسط بارداری شنا می کنند، خطر زایمان زودرس و نقایص مادرزادی کمتری خواهند داشت.

به خاطر داشته باشید که در حالی که شنا به طور کلی در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود، برخی از زنان ممکن است به دلیل عوارض بارداری، محدودیت های فعالیتی داشته باشند. قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدیدی در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید و اگر عوارضی دارید، در مورد فعالیت هایی که بی خطر هستند سوال کنید.

۱۱. فواید شنا برای کودکان

کودکان روزانه به حداقل ۶۰ دقیقه ورزش هوازی نیاز دارند. نیازی هم نیست که مثل یک کار طاقت فرسا باشد. شنا یک فعالیت سرگرم کننده است و لزوما مانند یک تمرین رسمی نیست و آن ها را خسته نمی کند. فرزند شما می تواند به کلاس های شنا برود یا به یک گروه شنا بپیوندد.

۱۲. شنا یک ورزش مقرون به صرفه است

شنا معمولا یک ورزش مقرون به صرفه در مقایسه با ورزش های مشابه مانند دوچرخه سواری است. بسیاری از استخرها نرخ های معقولی را در نظر می گیرند.

تناسب اندام با شنا

فواید شنا برای سیستم قلبی-عروقی :

شنا مفیدترین ورزش برای بدن و ذهن شماست که باعث می شود سلامت کلی سیستم تنفسی ، قلبی و روانی شما بهبود یابد .

مطالعات مختلف که یکی از مهمترین آنها توسط دانشگاه تگزاس انجام شده و در « ژورنال آمریکایی قلب و عروق » منتشر شده است نشان می دهد که شنا به طور مرتب ، عملکرد عروقی قلب را بهبود می بخشد و فشار خون شما را پایین می آورد .
محققان پس از مطالعه نتایج چهل داوطلب با سبک زندگی بی تحرک به این نتیجه رسیدند که پس از گذشت سه ماه از آغاز شنا کردن ، برخی از شرایط بهبودی در شاخص های سلامتی آنها ایجاد شده است از جمله فشار خون درآنها کاهش یافته و شریان کاروتید ( از مهمترین سرخرگ های سر و گردن ) آنها انعطاف پذیرتر شده و این امکان را فراهم نمود تا قلب بتواند به طور مؤثر خون را از این طریق پمپاژ کند .
شنا عمدتاً یک فعالیت هوازی است که مزایای مشهودی را در سطح قلب و عروق ایجاد می نماید . اگر مرتبا و به طور مداوم شنا نمائید ( به طور متوسط دو یا سه جلسه تمرینی در هفته ) ، عضله قلب شما به مصرف اکسیژن و انرژی کمتر عادت می کند ، به این معنی که میزان ضربان آن کاهش می یابد . علاوه بر این مزیت ، از فواید شنا ، تاثیرات مثبت دیگری بر قلب است از جمله :
– حجم قلب بزرگتر می شود .
– ظرفیت بطن چپ قلب افزایش می یابد .
– بهبودی قلب از مشکلات پیش آمده سریعتر و مؤثرتر خواهد بود .
– کمیت و کیفیت شریان های کرونر که وظیفه انتقال خون به قلب را دارند ، افزایش می یابد .
– سطح کلسترول خون کاهش می یابد .
– شنا کردن سطح گلیسمی شما را به طور مؤثرتری کنترل می نماید .
– شنا کردن فشار خون را کاهش می دهد .

از آنجایی که شنا کردن نیاز به فشارهای جسمی قابل توجهی دارد ، همواره پیشنهاد می شود با یک الکتروکاردیوگرام ( در حالت ایده آل تحت فشار ) معاینه پزشکی انجام دهید . به هیچ عنوان نباید این را هدر دادن وقت یا هزینه تلقی کرد ، بلکه اقدامی مهم در جهت حفظ سلامتی است . همواره باید از آوردن فشار بیش از حد به بدن و در نتیجه آن ، به قلب خودداری نمود و سعی نمود با تمام وجود شنا کرد تا حداقل برای 45 دقیقه انرژی و کالری مورد نیاز را داشته و به شنا کردن ادامه داد .
به منظور فشار نیاوردن بیش از حد به قلب ، اطمینان حاصل کنید که ضربان قلب شما پایین تر از حد خود باقی بماند . ضربان قلب در حال تمرین برای یک فرد آموزش دیده و بدون مشکل قلبی-عروقی تقریباً 120 بار در دقیقه است . اگر مانیتور ضربان قلب ندارید ، می توانید ضربان قلب خود را با قرار دادن شاخص یا انگشت میانی روی نبض یا گردن خود بررسی کنید ، تعداد ضربان ها را به مدت 6 ثانیه بشمارید و سپس آن رقم را ده برابر کنید .
پش از تمرین به یاد داشته باشید که حتما استراحت نمائید چراکه در حقیقت ، در هر ورزش ، مرحله ریکاوری از اهمیت اساسی برخوردار است . اگر پس از تمرین با یک شدت متوسط ضربان قلب شما به سرعت کاهش یابد ، همه چیز طبیعی است اما اگر بازگشت به حالت عادی کند باشد ، به این معنی است که بدن شما خیلی خوب ریکاوری نمی شود که در این حالت توصیه می شود بیشتر استراحت نموده و با یک متخصص قلب و عروق مشورت نمائید .

– فواید شنا برای دستگاه تنفسی :

دستگاه تنفسی وظیفه انتقال هوا به شش ها از طریق ریه و سپس تبادل اکسیژن موجود در آن با خون را دارد . دستگاه تنفسی شامل ریه ها و مجاری تنفسی ( شامل بینی ، سینوس ها ، حلق ، حنجره ، نای و نایژه ها ) ، عضلات قفسه سینه ، اعصاب محیطی و گیرنده هایی است که در تنظیم تنفس نقش دارند . اندام های تنفسی همچنین در حس بویایی ، تشکیل صدا ، متابولیسم چربی و تولید هورمون های خاص شرکت می کنند .
فعالیت های منظم در شنا تأثیر مثبتی بر سیستم تنفسی دارد ، قابلیت های عملکردی آن را افزایش و اندام های آن را رشد و تقویت می شوند .

مهم ترین معیار های یک مدرسه ی خوب که والدین باید بدانند
خواندن

چرا و چگونه شنا بر وضعیت دستگاه تنفسی تأثیر می گذارد ؟

1- شناگر دم و بازدم می کند و در حالی که عضلات دستگاه تنفسی را آموزش می دهد و تحرک سینه را افزایش می دهد ؛ مقاومت آب را می شکند . فشاری که آب در برابر تنفس ایجاد می کند منجر به ایجاد ماهیچه هایی می شود که قفسه سینه را پهن تر می کند ! همچنین فشار آب روی قفسه سینه باعث بهبود عملکرد دستگاه تنفسی در بازدم می شود و تبادل هوا را بهبود می بخشد . در عین حال ، هنگام بازدم در آب ، باید بر مقاومت آن غلبه کرد و همین امر منجر به افزایش قدرت عضلات تنفسی و رشد آن می شود .
2 – هنگام شنا ، انرژی زیادی صرف می شود و بدیهی است که نیاز به اکسیژن هم افزایش می یابد . بنابراین بدن درصدد استفاده کامل از هر تنفس است . در نتیجه در فرآیند منظم شنا ، اندازه دستگاه تنفسی افزایش می یابد ( ریتم تنفسی بهبود می یابد و در نتیجه حجم ریه ها ، خاصیت ارتجاعی ، تعداد نایژه ها و عملکرد آن در مصرف حداکثری از اکسیژن موجود در هوا افزایش می یابد ) .
در هنگام شنا کردن ، تنفس شناگر عمیق تر و با تعداد کمتر است و به نوعی تنفس به بهترین شکل انجام می یابد . یک فرد بالغ ، در حالت استراحت 14 تا 16 تنفس در دقیقه انجام می دهد ، در حالی که شناگر ، 7 تا 8 تنفس در دقیقه . مزیت این تنفس کمتر این است که ریه ها و سایر دستگاه های تنفسی استراحت بیشتری دارند ، از تغذیه مناسب تری برخوردار می شوند و در نتیجه خاصیت ارتجاعی ریه ها ، تعداد نایژه ها و حجم ریه ها افزایش می یابد .
3 – حجم حیاتی ریه یاVC ؛ یکی از اصلی ترین شاخص های وضعیت دستگاه تنفسی است . به طور معمول ، VC حدود سه چهارم از کل ظرفیت ریه است . JELL ؛ حداکثر مقدار هوائیست که با عمیق ترین تنفس حاصل می شود و همراه با حجم باقیمانده ، یعنی حجم هوای باقیمانده در ریه ها پس از عمیق ترین بازدم ، ظرفیت کلی ریه یا OEL را تشکیل می دهد .
در افرادی که به طور منظم شنا می کنند ، ظرفیت ذخیره دستگاه تنفسی دو تا سه برابر بیشتر از افراد معمولی است . افرادی که فعالیت بدنی منظمی ندارند ، به سختی می توانند 2 تا 3 لیتر هوا را وارد ریه های خود کنند ، در حالی که شناگران به راحتی می توانند 5 تا 7 لیتر هوا را وارد ریه های خود نمایند .
نایژه ها در شناگران فعالیت بهتری دارند ، بنابراین بدن هنگام دم به خوبی از اکسیژن تأمین می شود و هنگام بازدم به راحتی از دی اکسید کربن آزاد می شود .

4 – مصرف حداکثر اکسیژن یا IPC ؛ یکی از مطمئن ترین شاخص های عملکرد جسمی فرد است . IPC نشانه ای از عملکرد هوازی بدن است ، یعنی توانایی انجام کار طولانی مدت با شدت کم مانند شنا یا دویدن در مسافت طولانی ، ورزش بر روی دوچرخه ثابت و غیره . IPC بیشترین تعداد میلی لیتر اکسیژن است که یک فرد در طی 1 دقیقه قادر به مصرف آن است . در افراد معمولی که ورزش جز برنامه منظم آن ها نیست مقدار IPC حدود 3200 تا 3500 میلی لیتر در دقیقه است ؛ در حالی این آیتم در شناگران به 6000 میلی لیتر در دقیقه می رسد .
5 – سنجش تراکم استخوان یا BMD به وزن بدن ( خصوصاً حجم عضلات در حال کار ) ، سن ، جنس ، عوامل ژنتیکی ، وضعیت دستگاه تنفسی و میزان آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد . در افراد عادی ، BMD به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به طور متوسط 40 میلی لیتر و در شناگران 70 تا 80 میلی لیتر است .
6 – در هنگام شنا کردن ، دوردست ترین بخش های ریه در تنفس شرکت می کنند . در دسترس قرار گرفتن قسمتهای معمولاً غیرفعال بافت ریه در فرآیند تنفس از آتروفی زودرس آنها و بسیاری از بیماریهای دستگاه تنفسی جلوگیری می کند .
7 – شخصی که شنا می کند ، عمیق نفس می کشد و دیافراگم او به پایین ترین حالت خود می رسد . هر بار ، با افتادن به این موقعیت ، دیافراگم بر روی کبد و از طریق آن روی اعضای دیگر فشار می آورد و در نتیجه :
الف ) جریان خون و جریان لنفاوی از اندام ها به قلب بهبود می یابد .
ب ) با فشار دیافراگم به کبد و از طریق آن به روده ها ، فعالیت آنها در هضم و گوارش خوراک را بهبود می بخشد .
ج ) با فشار دیافراگم روی کیسه صفرا باعث خروج صفرا به مجاری می شود که برای جلوگیری از تشکیل سنگ کمک می کند .
بنابراین ، شنا ابزاری فوق العاده برای تقویت سیستم تنفسی و افزایش عملکرد آن است . علاوه بر این ، شنا ابزاری عالی برای پیشگیری از بیماری های دستگاه تنفسی و کاهش عملکرد آن در نتیجه پیری است .

تاثیرات شنا بر سلامتی

– درگیری تمام عضلات بدن در هنگام شنا

یکی از بزرگترین مزایای شنا این است که واقعاً تمام بدن شما ، از سر تا پا ، فعالیت می کند . شنا کردن ضربان قلب شما را بدون فشار بر بدن افزایش می دهد . ماهیچه ها را گرم می کند ، استحکام می بخشد و استقامت آنها را افزایش می دهد .
همه عضلات بدن در هنگام شنا درگیر و در حال فعالیت هستند . مهم نیست در حال شنای کرال سینه باشید ویا پروانه . اما هر کدام از انواع شناها روی برخی از عضلات تمرکز بیشتری دارند و در هنگام اجرا بیشتر آن عضله را تحت تاثیر قرار می دهند .

– فواید شنا برای درد مفاصل و آسیب ها

شنا می تواند یکی از بهترین گزینه های تمرینی بی خطر برای افراد دارای آرتروز ، صدمه ، ناتوانی و سایر مواردی که تمرینات پر فشار را دشوار می کند ، باشد . شنا حتی ممکن است به کاهش برخی از دردهای شما کمک کند و یا بهبودی در اثر آسیب را حاصل نماید .مطالعات کارشناسان نشان می دهد که مبتلایان به آرتروز ، کاهش چشمگیری در درد و سفتی مفاصل گزارش کرده اند و بعد از انجام فعالیت هایی مانند شنا و دوچرخه سواری محدودیت جسمی کمتری را تجربه نموده اند . بنابراین ، به نظر می رسد ، فواید شنا بسیار مشابه تمرین های زمینی است که اغلب توسط پزشکان و متخصصان تجویز می شود .
یک توصیه عمومی که به افراد دارای این مشکلات می شود ، راه رفتن در حالتی است که آب تا سینه آنها می باشد و قدم ها به صورت بلند در حالت رو به جلو و عقب برداشته می شود .

هر آنچه که در رابطه با هدیه دادن و هدیه گرفتن باید بدانید!
خواندن

– گزینه مناسب برای مبتلایان به آسم

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده ، شنا را برای افراد مبتلا به آسم ، انتخاب بسیار خوبی می کند . نه تنها رطوبت محیط ، بلکه تمرینات تنفسی مرتبط با شنا ، از جمله نگه داشتن نفس ، بازدم منظم و کنترل شده می تواند به شما در افزایش ظرفیت ریه و کنترل بر تنفس کمک کند .
البته در مقابل مزایای شنا و استخر برای مبتلاینت به آسم ، برخی از مطالعات نشان می دهد که شنا ممکن است به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده در استخرها در افراد دارای آسم ایجاد حساسیت نماید که در این صورت بهتر است در مورد خطرات احتمالی شنا با پزشک خود مشورت نمائید و در صورت امکان به دنبال استخری باشید که از آب نمک و یا اوزون برای تصفیه آب استفاده می کند .

– فواید شنا برای افراد مبتلا به ام اس ( MS )

برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروز ( MS ) هم بهترین ورزش اثبات شده شنا کردن و یا راه رفتن درون آب است . آب در عین آن که مقاومت ملایمی را ایجاد می نماید ، باعث می شود که وزن اندام ها و به سبب آن فشار روی عضلات کاهش یافته و شناور شوند .
یک مطالعه توسط متخصصان نشان می دهد ، یک برنامه 20 هفته ای شنا منجر به کاهش قابل توجه درد و ناتوانی برای مبتلایان به ام اس با علائمی مانند خستگی ، افسردگی و ناتوانی شده است . البته باید توجه نمائید که حرکات این گروه از افراد درون آب باید به صورت اصولی و علمی انتخاب شود که پیشنهاد می گردد قبل از اقدام به پزشک متخصص برای اطلاع یافتن از حرکات مربوطه مراجعه نمائید .

– کالری سوزی و کاهش وزن

از بهترین فواید شنا کردن کالری سوزیست اما باید به صورت اصولی و با تمرینات منظم اجرا شود . یک فرد با وزن حدود 80 کیلوگرم با شنا کردن با سرعت متوسط ، تقریباً 423 کیلوکالری در ساعت و با شنا کردن با سرعتی بیشتر تا 715 کیلوکالری در ساعت کالری می سوزاند . این مقدار برای شخصی با حدود 100 کیلوگرم ، بین 528 تا 892 کیلوکالری در ساعت و برای یک شخص با وزن حدود 120 کیلوگرم بین 632 تا 1068 کیلوکالری است .برای مقایسه این اعداد با سایر فعالیتهای ورزشی کم اثر اما محبوب مانند قدم زدن می توان گفت همان شخص 80 کیلوگرمی با 60 دقیقه پیاده روی تنها حدود 314 کیلوکالری می سوزاند ویا در یوگا ممکن است فقط 183 کالری در ساعت بسوزاند .
در نتیجه با تمرینات منظم شنا و با برنامه تمرینی علمی به خوبی با رعایت برخی اصول می توان در ماه تا حدود 3 کیلوگرم کاهش وزن داشت .

– بهبود خواب با شنا کردن

نزدیک به 50 درصد افراد مسن دارای برخی از مشکلات مربوط به بی خوابی ها هستند . می توان گفت شنا این قدرت را دارد که به شما در بهتر خوابیدن در شب کمک کند . در یک مطالعه که به بررسی انواع ورزش های هوازی از جمله دویدن ، دوچرخه سواری و شنا کردن برای افراد مسن که دچار بی خوابی بودند می پردازد ، همگی شرکت کنندگان بعد از شرکت در تمرینات منظم یک ماهه ، افزایش کیفیت خواب را گزارش نموده اند .
شنا برای طیف گسترده ای از افرادی که با مسائل جسمی سر و کار دارند و ورزش های دیگری مانند دویدن ، جذابیت کمتری دارند ، در دسترس است . این باعث می شود شنا برای بزرگسالان مسن تر که به دنبال بهبود خواب هستند ، انتخاب خوبی باشد .

– تقویت روحیه با شنا

طبق تحقیق انجام شده توسط متخصصان مغز و اعصاب روی گروه کوچکی از افراد دارای مشکلات ذهنی از جمله آلزایمر نشان می دهد که افراد با حداقل 12 جلسه شنا و اجرای حرکات مربوطه در استخر به خوبی نشانه های بهبودی در آنها نمایان و با ادامه این روند بهتر می گردد . تمرینات شنا و آب درمانی تنها از نظر روانی برای افراد مبتلا به آلزایمر مفید نیست بلکه نشان داده شده است که ورزش باعث تقویت روحیه در سایر افراد دیگر نیز می شود .

– مدیریت استرس با شنا کردن

محققان تایوانی گروهی از شناگران را بلافاصله ، قبل و بعد از شنا بررسی کردند . قبل از تمرینات شنا از 101 نفری که مورد بررسی قرار گرفتند ، 44 نفر احساس افسردگی خفیف و استرس ناشی از مشکلات روزمره زندگی داشتند در صورتی که پس از شنا ، تعداد افرادی که هنوز هم احساس استرس داشتند ، به هشت نفر کاهش یافت .
هر چند باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود ، اما در حال حاضر محققان شنا را یک روش بالقوه قدرتمند برای تسکین سریع استرس ها و افسردگی ها می دانند .

– مزایای شنا در دوران بارداری

زنان باردار و نوزادانشان نیز می توانند از فواید شنا بهرمند گردند . در یک مطالعه تحقیقاتی در حیوانات ، نشان می دهد که با شنای یک موش صحرایی ، رشد مغز در فرزندان را تغییر می دهد و حتی ممکن است نوزادان را در برابر نوعی از مسئله عصبی بنام هیپوکسی-ایسکمی محافظت کند ، اما همچنان تحقیقات بیشتری لازم است .
طبق مطالعه دانشمندان ، هیچ تأثیر منفی از شنا در استخرهای کلریده در حین بارداری وجود ندارد . در حقیقت ، زنان باردار که در اوایل و اواسط بارداری شنا می کردند ، کمترین زایمان زودرس و نقایص مادرزادی را داشتند .
به خاطر داشته باشید که در حالی که شنا در دوران بارداری به طور کلی ایمن تلقی می شود ، برخی از خانم ها به دلیل عوارض بارداری ممکن است محدودیت فعالیتی داشته باشند فلذا قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی جدید در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نموده و در صورت بروز عوارض ، درمورد سایر فعالیتهای بی خطر مشاوره بگیرید .

– مزایای شنا برای کودکان

بچه ها هر روز حداقل به 60 دقیقه تمرین هوازی نیاز دارند . نیازی نیست حتما برای نوع اجرای این تمرینات استرس داشته باشید چراکه شنا یک فعالیت سرگرم کننده است و لزوماً مانند فعالیت رسمی توسط کودکان احساس نمی شود . فعالیت های روزانه کودکان هم می تواند بخشی از این تمرینات باشد اما شنا می توان دارای مزایای بیشتری باشد .

– در نظر گرفتن معایب

شنا برای بیشتر افراد بی خطر است اما باید در نظر داشت مانند هر تمرین ، خطرات خاصی در رابطه با شنا وجود دارد . اگر مجروح شده اید یا شرایط پزشکی خاصی دارید ، حتما قبل از آغاز شنا با پزشک خود مشورت نمائید . به عنوان مثال ، افرادی که دارای بیماری پوستی مانند پسوریازیس هستند ، ممکن است در آب استخر کلر شده بیشتر تحریک شوند .